Łaska

wyd. Czarne, 2016

Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej.
Dziewczynka jest pokryta warstwą zaschniętej krwi. Jak udało jej się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska.
Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta pracuje jako nauczycielka w szkole podstawowej. Pewnego dnia nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przedstawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Prosi ją o pomoc. Wkrótce zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi.
Pojawiają się kolejne ofiary. Milicja rozpoczyna wyścig z czasem, aby schwytać niebezpiecznego mordercę. Tymczasem Maria prowadzi własne śledztwo. Ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci…

RECENZJE: 

Jak na debiut w tym gatunku literackim, Anna Kańtoch poradziła sobie nad wyraz dobrze.

Ale „Łaska” najbardziej broni się klimatem, który udało się autorce stworzyć już na pierwszych stronach i utrzymać do ostatnich.


Łaska jest świetnie napisana i wciągająca. Barwne i niejednoznaczne postaci, połączenie wątków bieżących z retrospekcjami wydarzeń sprzed lat, intrygująca główna bohaterka i mistrzowsko rozmieszczone fałszywe tropy…

,,Łaska” Anny Kańtoch wyróżnia się na tle innych polskich powieści kryminalnych. Zdecydowanie polecam. 

4 komentarze:

 1. Pani Anno,
  serdecznie gratuluję świetnej książki. Wprost nie mogłem się od niej oderwać. Poniżej link do recenzji na moim blogu, a także na jednym z blogów, które czytam:
  http://samotnia1981.blox.pl/2016/03/Anna-Kantoch-LASKA.html
  https://bezszmer.wordpress.com/2016/03/22/maria-pelna-laski/
  Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję, że nie ma Pani mi za złe, że umieściłem króciutki fragment jako wprowadzenie do recenzji.
  pozdrawiam,
  tommy z Samotni

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam za złe. ;)
  Dzięki za recenzję!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Łaska". Świetna. Wciągająca. Klimatyczna. Oryginalna.
  Jest pani jedną z nielicznych pisarek, książki których kupuję i czytam "w ciemno", wiedząc, że się nie zawiodę.
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. To ja dziękuję za pozytywną opinię! :)

  OdpowiedzUsuń