wtorek, 8 stycznia 2013

Ania z Esensji czyta 4, czyli rachunek sumieniaFala
Część cyklu opowiadającego o perypetiach młodocianych agentów CHERUBA, którzy zajmują się rozpracowywaniem gangów, byciem ochroniarzami itp. Jest to więc nie tyle powieść przygodowa, ile sensacja przeznaczona dla młodzieży. Moje pierwsze spotkanie z tego typu gatunkiem zaliczam, niestety, do niezbyt udanych. W „Fali” mamy mniej więcej to samo, co w rozrywkowej sensacji dla dorosłych, czyli sporo szybkiej akcji, twardzielstwa i ponętnych lasek, tylko wszystko to w formie, hmm... bardziej szczeniackiej? Bo co z tego, że nastoletni bohaterowie są super-wyszkoleni, skoro zachowują się jak banda przygłupów z przeciętnego amerykańskiego filmu młodzieżowego? Muchamore nie oszczędza czytelnikom ani obrzucania się bluzgami, ani bitch fight w wykonaniu dwunastolatek i obsesyjnego gadania o seksie, ani szczegółowo opisanego rzygania na imprezie czy żartów o śmierdzeniu oraz zawszawianiu pokoju. Być może powinnam pochwalić autora za realizm, ale obawiam się, że jedyne, co po lekturze przyszło mi do głowy, to pytanie, które niniejszym zadaję znękanym tonem: Dlaczego niby ma mnie to interesować? I dlaczego wszyscy ci młodzi agenci są tak podobni do siebie, tak nieciekawi, a momentami wręcz antypatyczni? Na samą myśl, że komuś takiemu miałoby zostać powierzone bezpieczeństwo tzw. „zwykłych obywateli” robi mi się cokolwiek słabo. A na dokładkę styl narracji doskonale współgra z charakterami bohaterów, mamy tu bowiem pełne wdzięku zdania w rodzaju: „...fakt ten zawisł w grobowej ciszy niczym psie pierdnięcie” oraz jeszcze bardziej urocze opisy typu: „śmierdziały jej stopy, ale za to miała piersi jak piłki do kosza” (cytat niedosłowny, lecz oddający ducha oryginału). Resztę cyklu sobie daruję.


Wycieczka na tamten świat
Książka reklamowana jako „zabawna powieść kryminalna”, co kojarzy mi się z dziełami Joanny Chmielewskiej, jednak to błędny trop, bo „Wycieczce...” bliżej do barwnego filmu sensacyjnego, w którym kobiety są piękne i seksowne, mężczyźni odpowiednio zaradni, a życie ekscytujące i pełne przygód (bohaterowie mogą martwić się tym, że ścigają ich gangsterzy, ale niczym bardziej prozaicznym). Jednym słowem, to spisane i sprzedawane za 35 zł. marzenie szarej myszki (a może szarego mysza?), która fantazjuje sobie, harując w nudnej pracy od 8.00 do 16.00. Cóż, takie lektury też są potrzebne, choć osobiście wolę podobne fabuły w wersji filmowej: na ekranie wszystko to jest (a przynajmniej może być) malownicze i przyjemne dla oka, w książce wydaje się już tylko tandetne i momentami nudne, choćby dlatego, że nie sposób przejmować się akcją, skoro od początku wiadomo, że nikomu z głównych bohaterów nic poważnego się nie stanie. I tak, wiem, że to powieść w założeniu „humorystyczna”, trudno więc oczekiwać po niej prawdziwego napięcia, kłopot jednak w tym, że humoru tak naprawdę też tu nie ma. Całość jest, owszem, lekka, ale to przecież nie to samo, co zabawna. Ostatecznie więc „Wycieczka...” to trochę taka mydlana bańka: kolorowa i całkiem pusta w środku.


Ostatni akt w Palmirze
Kolejny tom kolejnego cyklu kryminalno-historycznego (mylą mi się te serie), z akcją rozgrywającą się na Bliskim Wschodzie w I wieku naszej ery i głównym bohaterem – Rzymianinem (to niemal zawsze jest Starożytny Rzym albo Średniowiecze, nie wiem czemu inne epoki cieszą się wśród autorów tego gatunku znacznie mniejszą popularnością). Chyba najsensowniejszy nabytek z ostatnich esensyjnych gratisów. Na plus zaliczam malownicze i żywe portrety postaci (zwłaszcza główny bohater i jego dziewczyna są nader sympatyczni), sporo niewymuszonego humoru i całkiem niezłą fabułę – choć można by trochę ją przyciąć, bo intryga jest w sumie dość prościutka. Na minus: miasta, przez które przejeżdża rzymska para wraz z towarzyszącymi jej aktorami, są opisane drobiazgowo, ale mało obrazowo, przez co w pewnym momencie mogą zacząć się mylić, a w książce nieco brakuje bliskowschodniego klimatu (sam upał to jednak trochę mało). Ponadto wszyscy używają tu nijak nie pasujących do historycznego tła wyrażeń typu: „podrywać”, „gość” czy „moja dziewczyna”, jednak ponieważ w finale trupa teatralna wystawia „Hamleta” rozumiem, że to takie autorskie mruganie okiem i nie należy marudzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz